I did very well this week, but I had quite a few other items on my list. Hyvee was out of pretty much everything in their ad. I am armed with rainchecks, but three recipes short for the week so I will probably have to shop earlier next week.
____________________
HyVee = $4.11
Apple Juice $0.99
3 Milk (1/2 Gallon) $1.00 each
Tax was $0.22. I saved $1.19 using a HyVee coupon, $0.10 using a sack refund, and $4.50 on sales. The milk has to be sold by July 1st so it was on clearance.
____________________
Price Chopper = $7.89
2 Minute Maid Juices $1.00 each
3 lbs Ground Turkey $3.00
Old El Paso Taco Shells $1.00
Honey Smoked Turkey Lunchmeat $0.99
Tax was $0.40. I saved $6.84 using sale prices.
____________________
Apple Market = $7.73
3 Jeno Frozen Pizzas $0.79 each
2 Tunas $0.50 each
2 Cantaloupes $0.99 each
2.1 lb red seedless grapes $2.10
Tax was $0.38. I saved $0.10 with a sack refund and $8.40 using sale prices.
____________________
CVS = $0.63 (I used $9 in ECB’s to pay)
3 Powerbars $0.99 each
2 Colgate Toothpastes $2.49 each
3 Gold Emblem Candies $0.55 each
I paid for my order with $9 in ECB’s. Tax was $0.04. I saved $2.13 with sales, $9 using ecb’s, $1 with a manufacturer coupon, and $1 with a CVS coupon. I received $12 in ECB’s for next week.
____________________
{ 3 comments… read them below or add one }
Nicely done. Light weeks are the best, aren't they?
Definitely!
Your arrangement is amazing, its a good for home. If you want to buy something for home then please make the plan with writing on paper. Then you go for purchasing. Planning is always be successful.
{ 1 trackback }